Статті та есе

Генпрокуратура України не вірить у самогубство Івасюка

Трагічна загибель видатного композитора Володимира Івасюка, якого знайшли повішеним у лісі поблизу Львова в травні 1979 року, оповита таємницею.

Офіційна версія розслідування тих років — самогубство — досі викликає сумніви не лише у родини митця, його друзів та шанувальників, а й у правоохоронних органів. 26 січня цього року, після тридцятирічної перерви, Генеральна прокуратура України поновила розслідування причин і обставин смерті митця.

Про те, як просувається розслідування та які шанси докопатися до правди у рік, коли відзначатимуть 60-річчя від дня народження і 30-річчя від дня смерті композитора, кореспондент «ВЗ» поцікавилася у заступника Генерального прокурора України Миколи Голомші, який курирує це слідство.

Слідча група складається із чотирьох осіб, — розповідає Микола Голомша. — Частина з них працює у Львові, решта в архівах у Києві. Зараз — розпал розслідування. Уже з’ясовані нові цікаві факти, але я просив би їх не озвучувати і не коментувати, тому що це може зашкодити слідству. Мусимо спочатку відпрацювати їх.

Не лише шукаємо нові факти, а й відпрацьовуємо відомі ще до відновлення кримінальної справи моменти. Нас зацікавили обставини, пов’язані із ректором медичної академії, який незадовго до зникнення Володимира Івасюка забирав його з Чернівців до Львова і який невдовзі після смерті митця також загинув у дорожній автокатастрофі. За день до загибелі він попрощався з рідними та наголосив, що його чекає така ж участь, що і композитора… Хто сидів за кермом автомобіля разом з ним — не відомо. Ця людина залишилась живою, але зникла. Також нам було відомо про те, що у сестри композитора просив вибачення лікар, який лікував Володимира, а чому — невідомо. Згодом він загинув… Відпрацьовуємо і той факт, що напередодні загибелі Івасюка ним активно цікавилися працівники КДБ. Перевіряємо факти контролю і впливу служб КДБ на родичів після смерті композитора. Те, чому Комітет з державної безпеки хотів змусити сестер митця закликати людей не ходити на його могилу. Розглядаємо різні можливості інсценування вбивства під самогубство.

Є багато питань, які стосуються судово-медичної експертизи. У матеріалах кримінальної справи не фігурує інформація, що проводився хоча б якийсь експеримент і перевірялися можливі обставини механізму самоповішання. Експертизи, які були проведені, не довели суїциду. На одязі і на взутті немає жодних слідів, що Івасюк залазив на це дерево, хоча на дереві пошкодження були. Його тіло висіло понад три тижні на вулиці і збереглося в такому стані, що у мене, як у колишнього слідчого, і у всієї слідчої групи виникають відповідні питання. Невідоме походження саден та інших ушкоджень на тілі.

— Чи можливо після тридцяти років наново дослідити стан тіла і одягу?

— Серед матеріалів справи є судові експертизи, протоколи огляду, яким ніхто не надавав належної оцінки. Тогочасне розслідування пішло шляхом найменшого опору. Висить чоловік без будь-яких слідів насильницької смерті, тож експерти констатують суїцид, не заглядаючи у зміст відповідних документів. Ми ж їх опрацюємо. Переглядаючи матеріали справи, видно, що хтось конкретним почерком намагається акцентувати увагу на тому, що це самогубство, думки про яке Івасюк нібито виношував давно. Звісно, коли його виключили з консерваторії, у нього були проблеми. Його родина каже, що вони рекомендували йому для самозаспокоєння та щоб привести себе в порядок, піти до лікаря. Але на той час, коли сталася трагедія, проблем у нього не було. Він був на творчому підйомі, думав про майбутнє. Родина запевняє, що думок про суїцид у Івасюка не було.

— Скільки часу триватиме розслідування?

Ми не ставили часових рамок. Минуло тридцять років, і слідчим доводиться багато часу проводити в архівах. Вони піднімають прізвища, які з’являються в процесі розслідування, починають відпрацьовувати, чи живі ці люди, де вони зараз. Недостатньо просто знайти людину і запитати її про щось (вона може сказати все, що завгодно) — потрібно вивчити її. А це непроста справа. На одну людину потрібно, як мінімум, два-три тижні.

— Які версії, окрім самогубства та політичного вбивства, розглядають слідчі?

— Версії різноманітні. Зокрема, версія вбивства через гроші. Не секрет, що в Івасюка була доволі велика сума грошей на рахунках. Побутові речі також у нашому полі зору на стадії перевірки. Версії, які висувають його родина, друзі, розглядаються. Все — що хто б не сказав, відразу лягає на папір, долучається до матеріалів справи і слідчі це перевіряють. Звертаємося до людей через ЗМІ і, зокрема, через газету «Високий Замок», з проханням повідомляти слідчим і прокуратурі, якщо їм щось відомо про обставини смерті Володимира Івасюка. Минуло багато часу, і можна без страху та будь-яких негативних наслідків надавати інформацію. Вона одразу ж буде використана у розслідуванні.

Оксана Зьобро

Газета «Високий замок»

2009