Книжки про Володимира Івасюка та пісенники

Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка. Путівник

Зал №1. Народження зірки

Володя у школі

Увійшовши в помешкання родини Івасюків, Ви потрапляєте в довгий і вузький коридор. М’яка доріжка веде до гарних старовинних дверей, але не поспішайте! За кілька кроків від входу зліва — величезна вітрина, в якій розташована експозиція «Народження зірки». На темно-синьому тлі розкидані золотаві зірки, що ніби освітлювали той короткий життєвий і творчий шлях геніального композитора-пісняра. Він і дивиться на Вас прискіпливим поглядом блакитних очей з конверта єдиної прижиттєвої платівки-гіганта «Пісні Володимира Івасюка виконує Софія Ротару». Документи 30-х років — це диплом бакалавра Михайла Івасюка, підписаний міністром освіти тодішньої Румунії, табель про закінчення 8-го класу Нижньо-Покровської середньої школи Дніпропетровської області належить юній Соні Карякіній. А от і характеристика учня 8-го класу Володі Івасюка: «Працьовитий, скромний, багато читає, гарно малює». Фотографія Володимира біля дошки на уроці геометрії, Володя зі скрипкою та кларнетом. Картка самодіяльного композитора з внесеними самим юним автором назвами написаних ним кількох пісень. І чомусь — копія трудової книжки. Адже Володя вчився на медика!? І тоді виринає історія з бюстом вождя пролетарської революції, яка сталася в 1966 році в Кіцмані. Про це детально написав батько в повісті «Монолог перед обличчям сина». Було так: Володя й ще два його товариші й дві дівчини гуляли вечірнім містечком й вирішили з’ясувати, хто з них вправніший і точніший у кидках. Закинули на бюст Леніна кепку. Щоб їх не звинуватили в образі вождя, мусили негайно кепку зняти. Робили це вочевидь поспіхом і не дуже обережно, бо бюст (незакріплений!) упав.

Занедбаний постамент

Висновки були вже на наступний день: хлопців заарештували, змусили 15 діб підмітати Кіцмань, «розбирали» на загальношкільних комсомольських зборах. Згодом були й педрада, й виключення з комсомолу, й здача випускних екзаменів під наглядом інспектора райвно. Результат — «четвірка» з поведінки, позбавлення золотої медалі, а згодом, після здачі вступних іспитів та проходження конкурсу в Чернівецький медичний інститут — виключення з інституту в перший же день навчання — за недонесення на себе: не написав в автобіографії про арешт, тобто «всіх обманув». Тоді й довелося Володі шукати роботу, і він пішов працювати на завод «Легмаш». Ось така історія здобуття Володимиром Івасюком трудового стажу в робітничому колективі.

Рушник

Він став студентом медичного інституту на наступний рік, пройшовши «перевиховання» в колективі заводу «Легмаш». Медицину вивчав сумлінно, проте музика перемагала. В його блокноті, призначеному для хімічних формул і рівнянь, знаходимо записи, що засвідчують пошуки назви майбутнього романсу «Відлуння твоїх кроків» і роботу над текстом пісні «Я піду в далекі гори». Кольорове фото юнака (автор Петро Хащіюк зняв Володю в 1968 році біля універмагу «Рязань») представляє Володю саме в період роботи над цими двома піснями.

Премія ім. Т. Шевченка

Інші документи експозиції розповідають уже про Володимира Івасюка — улюбленця тисяч людей: обкладинка нот «Водограю» польською мовою, написана Володею для оркестру Сопотського конкурсу естрадної пісні 1974 року, лист-запрошення до участі в роботі пленуму Спілки композиторів України, стаття Івасюка в журналі «Кругозор» про улюблений колектив «Смерічка», віночок з чорнобривців, подарований композитору його шанувальницями. А от книга пісень і нагороди — Національна премія імені Тараса Шевченка та премія імені Миколи Островського — то вже по довгих роках замовчування творчості композитора. «Без тебе всі роялі мертві, без тебе всі скрипки мовчать» — вишила реквієм улюбленому композитору п. Володимира Рижевська. А коротка цитата з монографії В. Кузик «Українська радянська лірична пісня» про надпопулярність у 70-і роки пісень Володимира Івасюка завершує цю коротку експозицію.