Фільми про Володимира Івасюка

Спецрозслідування • У полоні печалі

Перший березневий випуск у 2009 році програми «Спецрозслідування» телеканалу «ICTV» був присвячений Володимирові Івасюку. Фільм «У полоні печалі» Олексія Кутєпова, знятий в рамках програми, вийшов в ефір 5 березня.

У фільмі протиставлені дві версії смерти Володимира Івасюка: офіційна — самогубство — та вбивство. Першу відстоюють причетні до розслідування справи №270, другу — сім’я композитора. Причому, автор говорить тільки про вбивство руками КДБ з політичних причин, фактично і не розглядаючи інші версії.

Галина Івасюк та її чоловік Любомир Криса, директор Меморіального музею Мирослав Лазарук розповідають про несприйняття Володимира Івасюка представниками «офіційного» мистецтва та місцевою партійною верхівкою, запевняють, що пісні композитора становили загрозу радянській владі. Глядачу розказують про похорон Івасюка та наслідки — заборону його творчости, ізоляцію, в яку потрапила сім’я після загибелі Володимира. Михайло Івасюк з кадрів архівного інтерв’ю розповідає про нелюдське ставлення влади до них з матір’ю та вже мертвого їхнього сина (це добре описано в останніх розділах «Монологу перед обличчям сина»). І журналіст Кутєпов робить висновок: через все це сім’я вирішила, що Івасюка вбила «влада», і вони «зациклилися» на цій версії.

На противагу нам показують інтерв’ю зі слідчими та експертами у справі. Колишній дільничий Богодін Атаханов показує знімальній групі місце злочину. Колишній слідчий Василь Шимчук запевняє, що слідство було проведене належним чином, і що Івасюк сам казав, що не бажає жити, і робив кілька спроб покінчити з життям раніше (але ж це вигадки!). Колишній слідчий Валерій Рябушко та судмедексперт Віктор Нартіков переконують, що поза та спосіб повішення характерні для самогубців. Але у фільмі немає ніяких доказів, що це було саме самоповішання.

Щодо мотивів самогубства, то вони однозначні: Івасюк — алкоголік, наркоман, психічно хворий. На доказ нам показують Олену Кузнецову, коли вона (не підозрюючи, що відеокамеру не вимкнули, як вона просила) розповідає, як Івасюк запросив її випити під час останньої їхньої зустрічі. А також — інтерв’ю із Віктором Герасимовим, головним редактором музичних програм, де він розповідає, нібито Михайло Івасюк наодинці йому зізнався, що Володя сам покінчив із життям через психічну хворобу, бо тричі лежав у лікарні. Але ж ці його слова є цілковитою брехнею.

В кінці автор згадує про поновлення розслідування у цій справі та, як і всі інші аналогічні фільми, ставить три крапки…

Виробник:
Телеканал «ICTV»
Рік:
2009
Автор:
Олексій Кутєпов

Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео