Музичні фільми та концерти

ВІА «Смерічка» • Виступає ансамбль «Смерічка» під керівництвом Левка Дутковського

В 1975 році естонські кінематографісти зняли музичний фільм «Выступает ансамбль “Смеричка” под руководством Левка Дутковского». У телефільмі знімались солісти ансамблю «Смерічка» Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Надія Пащенко, Алла Зборлюкова, сестри Євгенія та Катерина Зайцеви, художник-модельєр Алла Дутковська, артисти оркестрової групи «Смерічки», а також дитячий вокально-хореографічний ансамбль «Трембіта» села Мишин Коломийського району, народний ансамбль танцю «Смеречина» Вижницького районного Будинку культури під керівництвом Валерія Васькова та мешканці Вижницького, Кіцманського районів Чернівецької області, Косівського і Коломийського районів Івано-Франківської області.

У телефільмі через призму пісень ансамблю «Смерічка» було показано народне образотворче мистецтво умільців з вишивки, карбування металу, різьбярства, килимарства, гончарства. Показано народні обряди, зокрема гуцульське весілля, сплав лісу річкою Черемош та ін. Автори Вірве Коппель і Енє Хіон знайшли досить незвичне вирішення — улюбленців народу показували якнайбільше у національних жовто-синіх кольорах: поєднання чистого неба і спілих пшеничних ланів, стрічок на віночках у дівчат тощо. Сміливість задуму було успішно втілено.

Але Українське і Центральне (московське) телебачення для показу фільм заборонили. Більше того, Київ навіть не залишив у себе копії. Далекогляднішими були прибалтійці — у них фільм пройшов з шаленим успіхом.

Левко Дутковський:

«Телефільм Центральне телебачення демонструвало лише раз, а в рідній Україні він був заборонений та знятий з телеефіру. На щастя, естонці спромоглися продати його в 16 країн світу. У нас залишилась вже перероблена копія, яка навіть тепер ще повністю не транслювалась (?!)… Після зйомок цього фільму почались чергові цькування. Нас постійно «розбирали» і критикували на партзборах, хоча ми не були членами партії, створювали для нас певні творчі «умови» і т. ін. Довелося покинути філармонію і «Смерічку». Першим пішов Василь Зінкевич і почав працювати в ансамблі «Світязь». Назарію запропонували житло, і він повернувся у філармонію, а я став працювати звукорежисером на Чернівецькому телебаченні.»

Виробник:
Естонський телефільм (Таллін)
Рік:
1975
Директор:
Тійу Саарестік
Режисер:
Вірве Коппель
Автори сценарію:
Вірве Коппель, Енє Хіон
Звукорежисери:
Василь Стріхович, Яак Еллінг
Оператор:
Велло Аруоя
Прозвучали пісні:
  1. Назарій Яремчук, Василь Зінкевич • Попурі з пісень В. Івасюка та Л. Дутковського (в обробці Л. Дутковського)
  2. Назарій Яремчук • Незрівняний світ краси (муз. Л. Дутковського, сл. А. Фартушняка)
  3. Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Євгенія та Катерина Зайцеви • Ой чия ж то крайня хатка (муз. Г. Скупинського, сл. народні)
  4. Назарій Яремчук, Надія Пащенко • Я — твоє крило (муз. В. Івасюка, сл. Р. Кудлика)
  5. Алла Зборлюкова • Ой чорна я си, чорна (укр. народна пісня в обробці Л. Дутковського)
  6. Назарій Яремчук, Василь Зінкевич • Горянка (муз. Л. Дутковського, сл. М. Леонтюка та С. Борисенка)

Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео