Новини за 2016 рік

Останні · Попередні


січень

15

Нова радість стала

Новорічна коляда

Духовний світ українців ніколи не збідніє, доки зберігається могутня фольклорна спадщина і примножуються давні українські традиції. Особливий настрій в українців на різдвяні свята, коли колядуючи, бажають один одному радості, любові, злагоди та довгоочікуваного миру у єдиній та соборній Україні.

Новий 2016 рік розпочався віншуванням та різдвяними колядками і у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка. Учасники товариства українських студентів-католиків «Обнова» традиційно, вже в одинадцяте, колядували колективові музею та його господареві — директору Мирославу Лазаруку, працівникам Чернівецької обласної бібліотеки для дітей та ЧОНУБ ім. М. Г. Івасюка.

Новорічна коляда

Лунали улюблені стародавні та сучасні колядки, звучали щирі, величні побажання:

Нехай Божому дитьові
В мирі щастя буде,
Та нехай же по всім світі
Славлять Бога люди.

Радісно та світло на душі, коли обрядові звичаї предків наслідують і маленькі українці. Дорослим колядникам підспівувала і юна буковинка Настуся Лазарук.

Музейні працівники щедро обдарували колядників. Тож з дай Боже, у мирі та злагоді нарік дочекатися різдвяних свят та гарних колядників!


лютий

10

Богдан Хаварівський у проекті «Знайомства зблизька з найвідомішими учнями М. Г. Івасюка»

Богдан Хаварівський у проекті «Найвідоміші учні М.Івасюка»

5 лютого минула 21-а річниця від дня смерті відомого українського письменника, громадського діяча, науковця М. Г. Івасюка.

Інтелігенція Буковини, представники влади запалили свічу пам’яті на останньому прихистку, де спочивають батьки талановитого композитора Володимира Івасюка.

Михайло Григорович Івасюк завжди пишався своїми учнями. Без перебільшення, ця гордість переповнювала його б і нині, тому що багато із них, його студентів, відомі не лише в Україні, а й у всьому світі.

У Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка вже кілька років поспіль діє проект «Знайомства зблизька з найвідомішими учнями М. Г. Івасюка». Серед них — Борис Бунчук, Надія Бабич, Володимир Антофійчук — професори ЧНУ ім. Ю. Федьковича, письменники та журналісти Василь Бабух, Володимир Вознюк, Богдан Гура, Віталій Демченко, Анатолій Томків, Галина Тарасюк, Тамара Севернюк, Віра Китайгородська та багато інших талановитих в Україні особистостей.

Богдан Хаварівський у проекті «Найвідоміші учні М.Івасюка»

Цього разу гостем музею став Богдан Хаварівський — уродженець Тернопільщини, заслужений працівник культури України, педагог, краєзнавець, архівіст, публіцист, поет. Ініціатор розроблення і прийняття Концепції української національної школи в Тернопільській області (1991 рік), співавтор наукових праць: «Біфони», «Хто пожав “Бурю”?», «Міська геральдика Тернопільщини», «Журавлина книга. Частина третя» тощо. Автор збірки віршів «Метелики юності на павутинці осені» в паралельному перекладі мовою есперанто. Ініціатор створення в ДАТО особових фондів відомих діячів та культури, чиї життя і творчість пов’язані з Тернопільщиною: І. Блажкевич, С. Будного, В. Гнатюка, П. Загребельного, Р. Лубківського, І. Марчука та інших. Нагороджений відзнакою «За подвижництво у культурі», орденом «За заслуги III ступеня», кавалер ордена князя Костянтина Острозького I ступеня, лауреат премій імені Іванни Блажкевич та братів Лепких. Тривалий час очолював Державний архів Тернопільської області. Керує обласною організацією «Меморіал» імені Василя Стуса. Нині на пенсії.

Богдан Хаварівський у проекті «Найвідоміші учні М.Івасюка»

Богдан Васильович — автор ідеї видання фотокниги «Я — серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина», бо чимало років товаришує із художником. Богдан Хаварівський багато зробив для популяризації творчості митця на Тернопіллі. Започаткував особовий фонд Івана Марчука у Державному архіві Тернопільської області. Йому належить ідея вручення щорічної премії ім. Івана Марчука юним художникам Тернополя і створення власної марчукіани у світлинах та газетних публікаціях, фіксуючи на фотоапарат кожен приїзд художника у рідні, такі улюблені, краї.

Б. В. Хаварівський навчався у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, відвідував літературну студію ім. Степана Будного, якою керував незабутній М. Г. Івасюк, допомагав у оформленні студентської газети «Сонячні кларнети». Співробітниками музею підготовлено виставку «Усе життя в моїй душі блукає спогад…», де представлені фотографії, листівки, блокноти, книги, газетні публікації, нагороди Б. В. Хаварівського.

Богдан Хаварівський у проекті «Найвідоміші учні М.Івасюка»

Збірку віршів «Сонячні кларнети» літературної студії ім. Степана Будного презентував Б. В. Хаварівський, яка і нині діє у ЧНУ ім. Ю. Федьковича, яку очолював Михайло Григорович Івасюк. Нині студією керує відомий письменник, професор, доктор філологічних наук Б. І. Мельничук.

Мабуть, Михайло Григорович дуже шанував відповідального студента, тому що доручив йому художньо оформити збірку.

Богдан Хаварівський у проекті «Найвідоміші учні М.Івасюка»

«Кожен вірш був мною проілюстрований, тут є і фотографії з архіву Івасюків, багато фотографій відомих людей, автографів. Дивлюся і думаю, чи то я малював?», — так щиро і безпосередньо ділився спогадами Б. В. Хаварівський з гостями музею, перегортаючи сторінку за сторінкою справді унікальної збірки поетичної творчості студентів «Сонячні кларнети», мимоволі зазираючи у далекий 1972 рік.

На гостини до музею завітали друзі Б. Хаварівського — письменники Василь Бабух, Володимир Вознюк, Володимир Антофійчук, Васілє Терицану, Віктор Косяченко. Торкнулися глибини серця і спогади Романа Островського, директора радіо Чортківщини.

Богдан Хаварівський у проекті «Найвідоміші учні М.Івасюка»

На вечорі пам’яті прозвучав вірш М. Г. Івасюка «Я ремствую» у виконанні Влада Шестакова, учня ЗОШ №2 ім. Ю. Федьковича. Завжди на часі є і безсмертна пісня братів Лепких «Чуєш, брате мій!», яку виконав талановитий бандурист Юрій Томко, студент 5-го курсу ЧНУ ім. Ю. Федьковича.

Цікаві та зворушливі спогади гостя допомогли відчути присутнім дотик «метеликів юності» на павутинках пам’яті. А про зустріч у музеї Богданові Васильовичу будуть нагадувати унікальні книги його незабутного викладача М. Г. Івасюка «Монолог перед обличчям сина», «Вибрані поезії», фотоальбом «Історія музею — в особах і подіях» та комплект конвертів на буковинську тематику, що поповнять ексклюзивну власну колекцію.


лютий

18

Запрошуємо на виставку Івана Остафійчука

Чернівецький обласний Меморіальний музей Володимира Івасюка запрошує на відкриття персональної виставки «Це — ми, це — наша Україна!» графіка світового рівня Івана Остафійчука.

Відкриття відбудеться 4 березня о 12:00.


лютий

18

Запрошуємо на події до дня народження Володимира Івасюка

Володимир Івасюк. Інструментальні твори

Чернівецький обласний Меморіальний музей Володимира Івасюка та Чернівецька обласна філармонія запрошують 4 березня 2016 року на:

Обласна філармонія, початок о 17:30.


березень

10

Вручення стипендій від Клубу творчої молоді «Автограф»

Вручення стипендій ім. В.Івасюка

3 березня у будинку культури творчої молоді «Автограф» м. Чернівці відбувся звітний концерт «Пісня буде поміж нас», приурочений 67-й річниці від дня народження композитора Володимира Івасюка.

Першу заохочувальну стипендію імені Володимира Івасюка кращим учням шкіл естетичного виховання м. Чернівці вручав Михайло Григорович Івасюк, батько композитора. Ця традиція збережена і нині. Цього року заохочувальну стипендію імені В. Івасюка, дипломи і подарунки від музею В. Івасюкаі з рук директора «Автографа» Заслуженого артиста України Володимира Лобурака отримали переможці Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів — найкращі учні Олександр Смаль, Аліна Конєва, Іван Бойчук, Віктор Пелепчук, Федик Марія та Анастасія Подлєсна.

Вручення стипендій ім. В.Івасюка

Звучали пісні буковинського генія, українські народні пісні, співала і плакала бандура… Неперевершено. Своє мистецтво усім присутнім глядачам дарували степендіати і Станіслав Семенюк, Олександр Сєлєзньов, Марія Мельничук, Богдана Перцович, Наталія Павлюк та інші.

З вітальним словом до переможців звернувся директор Меморіального музею Володимира Івасюка, заслужений діяч мистецтв України Мирослав Ярославович Лазарук.

Вручення стипендій ім. В.Івасюка

Справді, Володимир Івасюк «ясним променем зійшов», «пішов в далекі гори він і в горах тих він став високим», щоб і сьогодні, у XXI столітті, з тих гір чути свої такі щирі і такі потрібні пісні у виконанні талановитої буковинської молоді.


березень

11

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження Володимира Івасюка

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження В.Івасюка

4 березня у виставковій залі Чернівецького меморіального музею Володимира Івасюка відзначили 67-му річницю від дня народження композитора та відкрили виставку «Це — ми, це — наша Україна!» графіка світового рівня Івана Васильовича Остафійчука — уродженця Івано-Франківщини, лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка, з яким особисто був знайомий В. Івасюк. До меморіальної дошки маестро гості заходу поклали квіти пам’яті.

Іван Васильович зробив безцінний подарунок — поповнив фонди музею 32-ма дивовижними графічними роботами, тематика яких близька нам, адже на картинах зображені ми, наше минуле і сучасне.

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження В.Івасюка

Чимало робіт присвячені українським пісням «Червона рута», «Гуцулка Ксеня», зокрема українським народним — «Стоїть явір над водою», «Ой, коли б той вечір», «Ой, піду я в ліс по дрова», «Копав, копав криниченьку», «Ой, за гаєм, гаєм», «Летів пташок».

Багато є ілюстрацій до художніх творів письменників — до новел В. Стефаника «Роса», «Сини», «Сама-саміська» (1969 рік), до поем Ліни Костенко «Сніг у Флоренції», «Душа тисячоліть шукає себе в слові» (1986 рік), «Дума про братів неазовських», до творів Тараса Шевченка «Думи мої, думи мої», «Рано-вранці новобранці» (1987 рік), до вірша Миколи Вінграновського «Золоті ворота» (1965 рік), з оповідей Володимира Гнатюка «Лісні-лісниці» (2010 рік).

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження В.Івасюка

Близькою авторові є карпатська тематика: «Аркан» (1965 рік), «Музики» (1968 рік), «Ми — гуцули» (1970 рік), «Полонина», «Довбуш» (1973 рік).

У доробку художника є роботи на соціально-побутову тему — «Відпочинок під деревом» (2014 рік), «Гончар» (1978 рік), «Летимо думкою» (2012 рік), «Корова і село» (2014 рік), «Громадільниця» (1970 рік), «Будень» (2012 рік), «Село в полоні печалі» (2008 рік), «На зелені свята» (1987 рік).

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження В.Івасюка

Про спілкування В. Івасюка із Іваном Васильовичем відомо небагато. Зокрема, знаємо, що познайомилися вони у Львові у Любомира Криси, чоловіка сестри популярного композитора Галини Івасюк-Криси. 17 березня 1979 року Володя побував на виставці І. Остафійчука у Львівській картинній галереї мистецтв імені Бориса Возницького. Роботи талановитого автора залишили незабутні враження. Разом вони навідали у Львові вдову відомого живописця і графіка Леопольда Левицького (1906–1973), де нині у цьому помешканні знаходиться музей. У 1980 році, вже після трагічної загибелі В. Івасюка, Іван Васильович подарував свою роботу «Червона рута» Галині Михайлівні Івасюк, коли у неї народився син Володя. Репродукція цієї картини нині прикрашає обкладинку книги «Володимир Івасюк. Інструментальні твори», презентація якої відбулася цього ж таки дня у Чернівецькій обласній філармонії.

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження В.Івасюка

Життя І. Остафійчука пов’язане також і з Буковиною, а саме з Вижницею, де навчався з 1957 по 1960 рік в училищі декоративно-прикладного мистецтва. Згодом, з 1960 по 1966 — у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва. З 1966 року твори І. Остафійчука експонуються на виставках в Україні та за кордоном. 1980 рік — золота медаль IX Бієнале графічного мистецтва у м. Брно. У 1987 році емігрував до Хорватії, 1988 року — до Канади. З 1992 року живе і працює у Львові. У 2007 році був удостоєний Національної премії України імені Т. Г. Шевченка.

Хоча І. Остафійчук не зміг приїхати, але він був зі всіма на телефонному зв’язку. Автор радів з того, що в день народження нашого земляка усі зібралися разом, аби славити Україну. Від Меморіального музею В. Івасюка художникові передано подяку та подарунки.

Виставка графіка Івана Остафійчука до дня народження В.Івасюка

До слова були запрошені сестра Володимира Івасюка — Галина Івасюк-Криса; художники Юрій Якимчук, Орест Криворучко, які були нагороджені грамотами за активну співпрацю, розуміння та підтримку, Ярослав Заяць; начальниця управління культури Чернівецької ОДА Віра Китайгородська. Віра Микитівна зазначила, що культура Буковини поповнилася безцінним скарбом, і передала Іванові Остафійчуку подарунок — керамічний дзвіночок, який би нагадував, що Чернівці його люблять, шанують і чекають.

Прозвучала українська народна пісня «Летів пташок» у виконанні студенток II курсу ЧНУ Ольги Аронець та Уляни Хрищук (кафедра музики, клас естрадного співу, викладач Віктор Рурак). На завершення ансамбль «Квіти Буковини» (керівник Люція Ушакова) виконав «Червону руту» польською та українською мовами.


березень

11

Концерт до дня народження Володимира Івасюка та презентація книги його інструментальних творів

Події до дня народження В.Івасюка

4 березня в обласній філармонії — день насичених різноманітних подій. У холі філармонії була розгорнута виставка, яку організували працівники музею «Струни дає тобі кожна весна…», яка представляла сходження Володимира Івасюка як інструменталіста. Ще на 8-му році навчання в музичній школі, Володя сказав, що «музикою можна розповідати про все на світі. І виходить краще, ніж звичайною мовою».

Події до дня народження В.Івасюка

Глядачі мали можливість оглянути і ознайомитись із деякими фактами біографії Володимира Івасюка. Серед багатьох матеріалів були представлені документи про навчання у Кіцманській музичній школі, Київській державній музичній школі ім. М. В. Лисенка, Чернівецькому музичному училищі, Чернівецькому та Львівському медичних інститутах та Львівській державній консерваторії ім. М. В. Лисенка, зокрема, учнівські та студентські квитки, книги успішності та залікові книжки, автобіографія абітурієнта, заяви та накази. Доповнювали виставку різноманітні фотографії, родинні листи, книги, статті, програми концертів, в яких брав участь В. Івасюк, та його автографи.

Події до дня народження В.Івасюка

Презентацію книги Володимира Івасюка «Інструментальна музика» розпочав Мирослав Лазарук, директор Меморіального музею Володимира Івасюка. Як упорядник книги виступила Оксана Івасюк, а Йосип Созанський — як музичний редактор видання. Привітальне слово від адміністрації Чернівецької ОДА промовила начальниця управління культури Віра Китайгородська. Про значення інструменталістики Володимира Івасюка у музичній культурі нації сказав відомий композитор, народний артист України, заслужений діяч мистецтв України Володимир Губа.

Події до дня народження В.Івасюка

Концерт «Життя — як пісня…» Катерини Трачук, який присвятили Михайлові Вербицькому та Володимирові Івасюку, привабив своїм ліризмом. Солістка концерту — віртуозна бандуристка і талановита співачка, яка неодноразово здобувала перемоги на всеукраїнських та міжнародних конкурсах.

Срібнострунна бандура, як самобутній символ України, поєдналась з оксамитовим меццо-сопрано у супроводі Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії (художній керівник та головний диригент — заслужений діяч мистецтв України Йосип Созанський). Це поєднання експресивно і проникливо розкрило багатовимірність і глибину незабутніх творів українських композиторів. Прозвучали і твори Володимира Івасюка — «Запроси мене у сни» (слова Богдана Стельмаха) та «Балада про мальви» (слова Богдана Гури).


квітень

29

Зустріч з учнями та викладачами Кіцманської музичної школи у проекті «Музичні інструменти у піснях В. Івасюка»

Викладачі та учні Кіцманської музичної школи в гостях у музею

«Протягом багатьох років навчання у музичній школі мені постійно впадало в око, що до програм музичних шкіл, училищ, зрідка вносяться інструментальні п’єси українських композиторів, класиків і сучасних. Наші музиканти виховуються переважно на іноземних зразках. Іноземні зразки не завжди цивілізують емоційний світ наших музик. Це може зробити лише національна музика», — так колись емоційно висловився композитор, Герой України Володимир Івасюк. Сьогодні він би був втішений, що і його багата спадщина належить до національної музики, звучать його п’єси, вийшла друком довгоочікувана ошатна книга «Володимир Івасюк. Інструментальна музика», а його ім’я з гордістю промовляють і прославляють і учні та викладачі Кіцманської музичної школи ім. В. Івасюка та виконують здебільшого твори українських композиторів.

Викладачі та учні Кіцманської музичної школи в гостях у музею

Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка спільно з Кіцманською музичною школою ім. В. Івасюка у 2014 році започаткували проект «Музичні інструменти у піснях В. Івасюка». Уже велася мова про скрипку та гітару. А 20 квітня 2016 року у музеї відбулася зустріч з викладацьким та учнівським складом Кіцманської музичної школи ім. В. Івасюка і в центрі уваги був рояль. Працівниками музею була підготовлена виставка «Стоїть рояль в скорботному мовчанні…», де представлені цікаві архівні матеріали, листи, нотні видання, фотографії, книги про творчість композитора.

Вчитель-методист КМШ ім. В. Івасюка, однокласниця композитора по музичній школі Галина Василівна Семенюк запропонувала гостям музею — родині Івасюків-Павлюків, студентам училища мистецтв ім. С. Воробкевича, студентам-культурологам ЧНУ ім. Ю. Федьковича, працівникам обласної бібліотеки для дітей, співробітникам музею — цікаве і змістовне дослідження про фортепіано.

Викладачі та учні Кіцманської музичної школи в гостях у музею

Зворушливі спогади зберегла у своїй душі Ельвіра Володимирівна Меленко-Проскурняк, вчителька Володі по фортепіано: «Володя, попри усі свої твори, які він виконував, він вже в той час почав писати, він часто приходив і казав — послухайте ось такий уривочок — а тут по гармонії це підійде чи ні? І потім на другий урок, коли приходив, казав — я там те змінив, я те змінив. Якраз оцю пісню, «Колискова для Оксаночки», я пам’ятаю ті слова, які записані на дошці, і пам’ятаю ті зразки перших музичних спроб, трішки по-іншому звучало, але було з любов’ю подаровано своїй сестричці, твори, які він наспівував і награвав. Тому що батьки його підтримували, і музичну школу, і музичне мистецтво. Я дуже добре була знайома і з його мамою, і з батьком. Вони виховували у своєму синові дар і вміння не тільки закохати себе в музику, а вміти закохати всіх. Скажемо про те, що він був дійсно, обдарованою людиною, і дуже шкода, що так сталося, що ми так рано загубили його, таку дитину, таку людину…».

Викладачі та учні Кіцманської музичної школи в гостях у музею

Присутні мали змогу почути «Мелодію» Володимира Івасюка у авторському виконанні з фондів музею та запис «Варіацій для фортепіано на тему старовинної буковинської пісні “Сухая верба”» у виконанні відомого піаніста Ярослава Колотило.

Ліричні мелодії вигравали талановиті юні піаністки на старовинному австрійському роялі Володимира Івасюка, який придбаний був батьком, Михайлом Григоровичем у 1960 році за гонорар від роману «Червоні троянди».

Викладачі та учні Кіцманської музичної школи в гостях у музею

Звучали твори українських композиторів — Нестора Нижанківського та Людмили Жульєвої у виконанні переможців обласних конкурсів, виконавців фортепіанних відділів області Мороз Христини, Григоряк Анни-Марії, Колісник Вікторії, Чуприни Анастасії. Зворушливо виконала пісню Володимира Івасюка «Колискова для Оксаночки» учениця 1-го класу Брончук Анастасія (концертмейстер Ладичко Олена Іванівна).

…І щасливою була навіть душа красеня-рояля, рояля Володимира Івасюка.


травень

10

Запрошуємо на концерт

Чернівецька обласна філармонія та Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка 22 травня 2016 року запрошують на вечір, приурочений 37-й річниці пам’яті геніального композитора, Героя України Володимира Івасюка.

У концерті беруть участь:

Зала органної та камерної музики. Початок о 15:00.

Квитки продаються у касах Обласної філармонії.


травень

19

Запрошуємо на фотовиставку Любомира Криси

Меморіальний музей Володимира Івасюка запрошує на відкриття виставки світлин «Та в мене спогадів є повна скриня…» відомого фотохудожника Любомира Криси.

20 травня, початок о 12:00.


травень

19

Мирослав Скорик відвідав музей Володимира Івасюка

Мирослав Скорик в музеї Володимира Івасюка

У рамках проекту «Три С: Скорик–Станкевич–Сильвестров» у Чернівцях з великим успіхом відбувся концерт Симфонічного оркестру обласної філармонії (диригент і художній керівник Йосип Созанський), в якому звучали твори Мирослава Скорика, Моріса Равеля, Джорджа Гершвіна, Петра Чайковського.

Мирослав Скорик в музеї Володимира Івасюка

Сьогодні, 19 травня, у Всесвітній день вишиванки Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка відвідав відомий композитор, Лауреат Шевченківської премії, Народний артист України, Герой України Мирослав Скорик, який із великою цікавістю оглянув експозицію музею, детально цікавився життям родини композитора, з яким був також знайомий, а також залишив у книзі відгуків свій автограф. Зустріч у музеї з буковинською інтелігенцією була цікавою та змістовною.


травень

25

Фотовиставка Любомира Криси

Фотовиставка Любомира Криси

До дня пам’яті автора славнозвісної «Червоної рути» 20 травня у виставковій залі Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка відкрито виставку світлин «Та в мене спогадів є повна скриня…» відомого фотохудожника зі Львова Любомира Степановича Криси, чоловіка сестри композитора Галини Івасюк — заслуженого працівника культури України. На жаль, фотомайстер не зміг приїхати, але на захід завітали чимало поважних гостей: начальник управління культури ОДА Віра Китайгородська, фотографи Рудольф Лекалов і Василь Бабух, солістка ВІА «Карпати» Світлана Кобевко, директор видавничого дому «Букрек» Дарина Туз, викладачі ЧНУ ім. Федьковича, письменники, художники, працівники бібліотек, журналісти радіо й телебачення. Зокрема, В. М. Китайгородська відзначила, що «сучасна, така натхненна і гарна молодь співає твори В. Івасюка і буде виконувати і надалі. Бо пісні В. Івасюка — вічні!». Також Віра Микитівна передала подяку Любомирові Крисі за збереження та примноження пам’яті про творчість славетного буковинця, Героя України Володимира Івасюка і подарунок — книгу «Океан квітів Вікторії Китайгородської».

Фотовиставка Любомира Криси

Згадували композитора «в душі, і в музиці, і в слові». Схвильовано звучав трагічний «Реквієм» співавтора В. Івасюка Юрія Рибчинського у виконанні Олександра Прокопчука, учня 10 класу Чернівецької загальноосвітньої школи №31, плакала бандура талановитого учня Чернівецької музичної школи №3 Олександра Смаля (клас викладача Н. М. Маковійчук).

Любомир Степанович Криса народився 1 квітня 1941 року, у Польщі, на Лемківщині, в місті Сяноку, в сім’ї Стефана і Йосифи. У 1946 році разом з батьками був переселений (операція «Вісла») на Львівщину, де згодом народилися його молодші сестри Лідія і Дарія та брат Володимир.

Фотовиставка Любомира Криси

Після закінчення середньої школи з 1961 по 1964 роки служив у збройних силах на Закавказзі. Вищу освіту здобував в Українському поліграфічному інституті на факультеті графіки, працював у різних установах Львова.

Протягом багатьох років працював творчо, за що у 2010 році отримав почесне звання «Заслужений працівник культури України», є автором і співавтором ряду книжок і фотоальбомів.

Фотовиставка Любомира Криси

У Любомира Криси і Володі було спільне захоплення — фотосправа. На ту пору, порівняно із сучасним виготовленням фотографій, це був процес досить-таки трудомісткий. «Володя був цікавою особистістю, дивував своєю обізнаністю в царині музики, мистецтва, філософії. Був уважним співрозмовником, умів слухати і говорити, мав ґрунтовні знання з української та світової літератури. Крім музики і медицини захоплювався фотографією, кінозйомками, прекрасно малював, а влітку виїжджав на море і плавав з маскою», — згадує Любомир Криса. Перші фотографії Володимир зробив, коли ще навчався у Кіцманській загальноосвітній школі — на початку 1960-х років. Здебільшого фотографував рідних і близьких його серцю людей: батька, матір, сестер, бабусю Олександру Василівну, няню Мілю, подругу Людмилу Шкуркіну. В майбутньому — друзів родини, тому в Івасюків такий великий фотоархів.

Знайомство Любомира Криси з Володимиром Івсюком було заочним, через пісню, коли він вперше почув «Червону руту». Любомир Степанович навіть гадки не мав, що колись познайомиться з композитором ближче.

У 1972 році Володимир переїжджає до Львова, щоби навчатися там у консерваторії. Так складаються обставини, що цього ж року він знайомиться із Любомиром Крисою, а згодом у 1975 році Любомир Степанович одружується із сестрою В. Івасюка Галиною. Таким чином стає членом родини Івасюків.

Фотовиставка Любомира Криси

На виставці представлені понад 30 фотографій Любомира Степановича, які зберігаються у фондах музею В. Івасюка: світлини, виготовлені за життя композитора (це Володя із рідними Любомира Криси, портретні 1975–1977 років, низка світлин родини з відпочинку у Гагрі, зокрема на озері Ріца у 1976 році, Володимир зі співачкою Софією Ротару у Львові), та фотографії, зроблені вже після його трагічної загибелі: відкриття виставок і проведення різноманітних заходів, відкриття меморіальної дошки у Львові, світлини на могилі на Личаківському кладовищі, Михайло Івасюк перед обличчям сина в скульптурі, перший фестиваль «Червона рута» у Кіцмані і Чернівцях 1989 року, експозиція музею В. Івасюка, концерт у Києві «Повернення. В. Івасюк».

Щодо різновиду фотознімків, то є портретні, групові, сюжетні. Більше, звичайно, чорно-білих світлин, але є чимало і кольорових.


травень

25

Вечір пам’яті Володимира Івасюка

Вечір пам’яті Володимира Івасюка

22 травня на вечорі, присвяченому 37-й річниці пам’яті композитора, Героя України Володимира Івасюка в органній залі Чернівецької обласної філармонії зібралося чимало друзів та шанувальників його творчості.

Свою шану і вдячність мистцю склали і учасники концерту — солісти філармонії Олена Урсуляк (колоратурне сопрано) та Світлана Бардаус (орган). Музичний діалог через десятиліття, який лився з органу, допоміг зустрітися у трепетних мелодіях двом композиторам — Володимирові Губі і Володимирові Івасюку.

Зворушливо звучала «Травнева тризна» поета Мирослава Лазарука у виконанні заслуженої артистки України, актриси Чернівецького академічного музично-драматичного театру ім. Ольги Кобилянської Діани Анепської.

Вечір пам’яті Володимира Івасюка

Свої спогади про генія повідав присутнім глядачам і народний артист України, лауреат Державної премії України ім. О. Довженка Володимир Губа. Відома українська письменниця з буковинським корінням, автор сценарію I-го фестивалю «Червона рута–89» Софія Майданська повернула усіх у минуле своєю зворушливою розповіддю про фестивальні дні у Чернівцях.

Директор музею, письменник, заслужений діяч мистецтв України Мирослав Лазарук запевнив усіх палких шанувальників творчості композитора В. М. Івасюка, що «справжній талант завжди багатогранний, тому відкривати його нові грані можна і треба навіть тоді, коли самого митця вже немає серед живих. Бо життя генія не закінчується з фізичною кончиною — продовжує жити і працювати його спадщина».

Вечір пам’яті Володимира Івасюка

«Хвилинами тішить гадка, що в людські домівки потрапить і від мене трошки світла, мов крапельки освіжаючої води», — так колись розмірковував композитор Володимир Івасюк. Він, мабуть і не сподівався, що його пісні будуть дарувати безмежне світло не одному поколінню. Адже вони, його пісні і мелодії крилаті і дарують океани світла і відчуття радості, наповнюють душі та серця впевненістю і щастям.

Тієї сумної днини, його «Балада про мальви» літала понад світом і єднала та гуртувала буковинців.


червень

3

У музеї Володимира Івасюка відзначили Міжнародний день захисту дітей

День захисту дітей

Міжнародний день захисту дітей святкується 1 червня щорічно з 1949 року. З того часу цю ідею підтримала ООН, і в Україні свято встановлено на підтримку ініціативи Міністерства у справах сім’ї та молоді, Всеукраїнського комітету захисту дітей, Національного фонду соціального захисту матері та дітей «Україна-дітям», відповідно до Указу Президента України від 30 травня 1998 року №568/98.

День захисту дітей

Дитинство яскраве, кольорове, радісне, тепле, як літо. Тому і невипадково, дитяче свято відзначається у перший день літа і цього дня завжди проходять дитячі розваги, конкурси, і звичайно, вручаються подарунки. Таке свято традиційно відбувається у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка саме першого червня для вихованців пришкільного табору ЗОШ №4 та юних шанувальників творчості композитора Володимира Івасюка.

Цієї днини відбулося і відкриття виставки картин на склі «Барви дитинства» Ніни Миколаївни Кадюк, чудової майстрині, завідуючої відділом науково-методичної та інформаційно-бібліографічної роботи Чернівецької обласної бібліотеки для дітей.

День захисту дітей

Понад тридцять років Ніна Миколаївна працює на бібліотечній ниві, є бібліотекарем за покликанням і понад усе любить дітей. З раннього дитинства полюбляє малювати голкою на канві — вишивати, а останні роки життя її заполонило скло, яке дає багато ідей для нових і нових цікавих робіт.

День захисту дітей

З часом майстриня удосконалює свою графічну майстерність — сміливо наносить штрихи пензлем та дерев’яними паличками, застосовуючи для контрасту декоративні площини.

Розважав діток клоун Капітошка — Олександр Селезньов — керівник театральної студії «Браво», артист оригінального жанру Будинку культури творчої молоді «Автограф» м. Чернівці.

День захисту дітей

Директор музею Мирослав Лазарук нагородив подяками та подарунками Н. Кадюк та О. Селезньова за професійно створене веселе свято, за чудовий настрій, естетичну насолоду з нагоди Міжнародного дня захисту дітей.

Цього року спонсором солодкої втіхи для малечі стала «Майстерня карамелі» (директор Олександра Михайлівна Жетарюк), що знаходиться у Чернівцях. Свято вдалося і щасливі та радісні діти весело розпочали літо святкуванням у Чернівецькому меморіальному музеї Володимира Івасюка.


червень

24

Захід до дня народження Івана Миколайчука

День народження Івана Миколайчука

Напередодні 75-літнього ювілею видатного режисера, кіноактора сучасності Івана Миколайчука до Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка завітали члени спілки кінематографістів України. Гостя музею поетеса, журналіст, композитор Дзвенислава Чабан-Леус зачитала присутнім присвяту Володимиру Івасюку «Музика мандрівний», де є такі слова:

Музико мандрівний! Ти йшов по світу,
І світлоносних сто твоїх пісень!
Та срібло, що згортав собі до жмень.

Без перебільшення, вони — Івасюк та Миколайчук, обов’язково повинні були зустрітися у спілкуванні, дружбі, творчості, незбагненній любові до народної автентики, до того, що дихає і наповнює все єством і красою, мудрістю. Дотик до світлого і незвичного, до творчості великих митців дає нам право гордитися і постійно живитися тим, що залишили оці титани після себе для своїх нащадків.

Музичним дарунком для гостей був виступ студентки 4 курсу Чернівецького обласного училища мистецтв імені Сидора Воробкевича Катерини Сімонової (клас викладача О. М. Геник, заслуженого працівника культури України). Українська народна пісня «Чотири воли пасу я» була посвятою Іванові Миколайчуку.

Директор музею, письменник, заслужений діяч мистецтв України Мирослав Лазарук зачитав фрагменти свого нового роману у новелах «Чорторийські марива-видіння», який нещодавно був опублікований у «Буковинському журналі», в другому номері нинішнього року: «Коли надивишся твоїх кінострічок, памороки б’ють, запарі серед літа у пальці заходять. Ти ж на кожному кроці молив і благав: думайте, хлопці, мисліть, не давайте себе осквернити брехнями і плітками, якими цей світ напічканий, мов шротом, спробуй, пересій його через власне сито, вивільни душу з поторочі, з вічного хмелю, котрий спостерігає нас на кожному кроці».

Зворушені гості після побаченого і почутого, залишили такий запису книзі відгуків музею: «Українські кінематографи надзвичайно вдячні Вашому музею за таку чудову виставку та автентичну атмосферу. Дякуємо за вашу гостинність, за виконання чудового твору на бандурі. З приємним осадом залишаємо музей, але обіцяємо повернутись…».


червень

25

Шляхами Лесі Українки

Шляхами Лесі Українки

22 червня у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка відбувся захід «Шляхами Лесі Українки» за сприяння Чернівецького відділу Союзу українок і приурочений 145-й річниці від дня народження письменниці та приїзду Лесі Українки до Чернівців (з 5 по 19 червня 1903 року письменниця перебувала у Чернівцях).

Михайло Григорович Івасюк дуже любив творчість Лесі Українки, багато працював над дослідженнями про неї і у 1965 році написав вірш, присвячений великій письменниці. Цей вірш присутні почули у виконанні студента II курсу ЧОУМ ім. С. Воробкевича Олега Трофімова (клас викладача заслуженої артистки України Д. І. Андрусяк).

Шляхами Лесі Українки

Співробітниками музею була підготовлена виставка «Рядки її пелюстками падуть на серце», де представлені автографи віршів, фотографії, газетні публікації, книги, дипломні роботи студентів М. Г. Івасюка.

У нашому музеї неодноразово відтворювалися інсценізації творів Михайла Івасюка, Лесі Українки, Міхая Емінеску, українські народні казки у виконанні учасників поетичного театру студентів училища мистецтв імені С. Воробкевича і театру малих форм дитячого колективу села Михальче під керуванням Марини Піти.

Шляхами Лесі Українки

І справді, Леся Українка була драматургом навіть тоді, коли ще не писала п’єси, коли ставила їх вдома, зі своїми братами та сестрами.

Фрагмент інсценізації за твором поетеси «Бояриня» у виконанні Степана Орлецького та Анастасії Флорескул, вихованців дитячої недільної школи Кафедрального Собору Святої Параскеви УПЦ КП (вихователь Тетяна Іванівна Заєць) зачарував усіх присутніх. Справді, Лесине слово актуальне і нині, в такі буремні для України часи: «Чи довго ще, о Господи, чи довго, ми будемо блукати і шукати рідного краю на своїй землі?».

Шляхами Лесі Українки

Ельвіра Грігорішина, талановита вокалістка, студентка IV курсу ЧОУМ ім. С. Воробкевича (клас викладача-методиста Л. С. Гакман) подарувала присутнім пісню «Останні квіти» на слова Лесі Українки, музика Михайла Жербіна. Акомпанувала їй на роялі Володимира Івасюка концертмейстер Юлія Литвинюк.

Земну шану і вдячне слово великій доньці України склали директор музею Мирослав Лазарук, голова Чернівецького відділу Союзу українок Лариса Бережан, почесна голова Олександра Попелюк, викладач ЧОУМ ім. С. Воробкевича Григорій Сорочан та Тетяна Заєць.

Шляхами Лесі Українки

Справді, як писав Михайло Григорович Івасюк:

Я знаю, світло теж народжується,
Неначе квітка,
Людина чи струмок.
Ми з юності шукаємо
Його земні джерела.
І знаходимо.
Я теж знайшов те світло —
У найвродливішої із жінок історії — у Лесі.

І те світло, світло Лесі Українки, допомагало, допамагає і, маємо надію, буде допомагати усім минулим, сучасним та прийдешнім поколінням українців.


серпень

28

Презентація книги Ігоря Куриліва

Презентація книги Ігоря Куриліва

18 серпня у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка відбулася одна з прекрасних зустрічей із нині вже письменником Ігорем Курилівим та презентація його першої поетичної книги «Флейти на вітрах», яка була написана вже в досить поважному віці. Перші вірші спочатку були надруковані на сторінках «Буковинського журналу», а згодом з’явилося бажання видати і книгу. Саму збірку поезій директор музею Мирослав Лазарук, який представив усім гостя, назвав потужною і розкішно проілюстрованою талановитим художником Анатолієм Буртовим, зі вступним словом Юрія Андруховича, післямовою Євгена Барана, редактор Ярослав Довган. Видати таку книгу — це справді велика честь. Хоча за покликанням Ігор Курилів — музикант, але поезія і музика є нерозривними. Музика закладена в самій назві книги. Шлях Ігоря Куриліва проліг від музики до поезії, бо швидше буває навпаки, спочатку слово, а потім музика.

Презентація книги Ігоря Куриліва

Прозвучала поетична композиція на вірші Ігоря Куриліва у виконанні Анжеліки Мязги — студентки училища мистецтв ім. С. Воробкевича. І зі словами подяки виступив автор, який із хвилюванням їхав до Чернівців на зустріч із шанувальниками своєї творчості, бо для кожної людини важливо, коли є для кого говорити, є з ким спілкуватись. Понад 20 років Ігор Курилів працював директором концертних програм співачки Софії Ротару і зовсім не було змоги нічим займатись, хоча перший свій вірш письменник написав у 55 років під час гастролей Софії Ротару у Львові. Ігор Курилів розповів також, що понад 20 років жив у Криму, де спілкувався виключно російською мовою, тому, згодом, маючи вже більше часу, частіше бував у Карпатах, де збудував невеличку хатку. Так з’явився карпатський цикл поезій. Кілька творів автор зачитав присутнім. Письменник зазначив: «Я пишу про те, що ввібрала моя пам’ять».

Презентація книги Ігоря Куриліва

Згадував Ігор Курилів і співпрацю Володимира Івасюка із Софією Ротару, адже був особисто знайомий із геніальним композитором.

Презентація книги Ігоря Куриліва

Письменник читав ще чимало поезій, а гості із захопленням слухали його. Поетка Інга Кейван наприкінці зустрічі зазначила, що поезія Ігоря Куриліва втягує у свій світ, і з нього не хочеться виходити. А науковець та поетеса Світлана Кирилюк сказала, що вірші Ігоря Куриліва справжні — і це є найголовніше. Своїми враженнями поділилися письменники Володимир Вознюк, Василь Васкан, видатний науковець Тарас Івасютин, журналіст Василь Гринюк, художник Юрій Якимчук, Микола Шкрібляк, Остап Савчук, Анатолій Візнюк, Василь Павлюк, Володимир Шолудько, Ольга Колісниченко.

Гості мали змогу отримати книгу із автографом автора.


вересень

14

Свято української пісні та присвячена ВІА «Карпати» виставка

Виставка, присвячена ВІА «Карпати»

13 вересня 2016 року у Меморіальному музеї Володимира Івасюка відбулося відкриття виставки «ВІА «Карпати» — могутні й сучасні» та зустріч із заслуженим діячем мистецтв, композитором Віктором Рураком, який є керівником ансамблю із 1993 року. До музею завітали працівник управління культури І. Сорокоумов, однокурсниця В. Івасюка М. Соколовська, поети В. Вознюк, В. Васкан (який зачитав усім присутнім свій новий твір «Сини Кобзаря. Композиторам і співакам України»), колишня солістка ВІА «Карпати» С. Юрченко-Кобевко і музикант Є. Тарнавський, викладач ЧНУ ім. Ю. Федьковича В. Чолкан, поетеса І. Кейван, працівники бібліотек, студенти педагогічного й філологічного факультетів ЧНУ ім. Ю. Федьковича, учні ВПУ №3, журналісти радіо й телебачення. На виставці були представлені чимало світлин, на яких перші ВІА «Карпати» і сучасні, публікації, книги.

Виставка, присвячена ВІА «Карпати»

ВІА «Карпати» був створений у 1966 році, як згадував Валерій Громцев — а це перший керівник цього ансамблю, який зараз живе в Ізраїлі і у 2009 році приїздив до Чернівців, зокрема бував і в музеї В. Івасюка. Репертуар складався здебільшого з пісень, які писав Громцев на вірші поета Миколи Бучка. Із В. Громцевим Володимир Івасюк познайомився у 1967 році, коли працював на заводі «Легмаш» слюсарем. Там Валерій керував художньою самодіяльністю, а при Будинку культури легкої промисловості (нині — ЦПК) — «Карпатами». Обоє захоплювалися музикою. Обох поєднала музика. А згодом у 1970 році з’явилася пісня «Залишені квіти», або «Жовтий лист». На виставці є рукопис тексту цієї пісні. До речі, Івасюк написав слова, а Громцев — музику.

Виставка, присвячена ВІА «Карпати»

Став студентом-медиком Володя не перервав співпраці з «Карпатами». У 1968 році у програмі «Камертон доброго настрою» звучить пісня «Мила моя», знана більше, як «Я піду в далекі гори» у виконанні В. Івасюка й ВІА «Карпати». Це виконання високо оцінили глядачі, про що йдеться у газеті «Радянська Буковина» від 20 грудня 1968 року.

Виставка, присвячена ВІА «Карпати»

У 1971 році у м. Яремче знімався перший український музичний фільм «Червона рута». Головні ролі виконували Софія Ротару і Василь Зінкевич. У фільмі також звучать пісні В. Івасюка і В. Громцева, беруть участь ансамблі «Смерічка», «Росинка», «Буковина», «Еврика», а також славнозвісні «Карпати», які стали популярними не лише у Чернівецькій області, а й далеко за її межами.

Виставка, присвячена ВІА «Карпати»

З 1993 року керує ВІА «Карпати» заслужений діяч мистецтв, композитор Віктор Рурак.

Свято Української пісні 2016

Присутні мали змогу почути, як же співають сучасні «Карпати». Отож звучали пісні «Горобинка» (слова Н. Добжанської, музика В. Рурака), «Повір у себе» (слова і музика М. Герилюк), «Рушники» (слова В. Васкана, музика В. Рурака) у їх виконанні (Руслани Юрковської, Марини Герилюк, Івана Гаврильчука, Олексія Анісімова) та гостя заходу Віктора Рурака. Солістка Світлана Юрченко-Кобевко та музикант Євген Тарнавський, як колишні учасники ВІА «Карпати», поділилися спогадами про ті часи, а Віктор Корнійович Рурак розповів, як йому працюється із сучасними «Карпатами», про знайомство і співпрацю із Назарієм Яремчуком.

Свято Української пісні 2016

Твори композитора звучать у виконанні Н. Яремчука, І. Бобула, О. Добрянської, І. Мацялка, В. Павліка, Ж. Боднарук. Він є автором музики до вистав театрів у Чернівцях, Івано-Франківську, Львові, а також пісень на слова Т. Шевченка, Лесі Українки, І. Франка, С. Руданського, М. Рильського, Д. Павличка, М. Сингаївського, І. Драча, Марійки Підгірянки, В. Васкана, Б. Мельничука, Г. Дущак, В. Китайгородської та багатьох інших. Є чимало обробок українських народних пісень. У доробку автора понад 200 музичних творів.

Свято Української пісні 2016

Віктор Рурак був постійним членом журі конкурсу «Мандрівний музика» серед юних композиторів, який проводиться з 1997 року. Своїм життям Віктор Корнійович вважає музику, яка підтримує і надихає, бо все в житті скороминуще, а музика — вічна!

На завершення усі разом співали славнозвісну «Червону руту».

Свято Української пісні 2016

О 17:00 з нагоди 46-ї річниці від дня першого виконання пісень «Червона рута» й «Водограй» на Театральній площі відбулося Свято української пісні. Молоддю було проведено флеш-моб — учні, студенти, одягнені у вишиванки, співали, танцювали й розмахували кольоровими стрічками. Заслужений працівник культури С. Юрченко-Кобевко виконала «Червону руту». До слова були запрошені заступник голови Чернівецької ОДА О. Стецевич, перший заступник голови Чернівецької обласної ради І. Маковецька, директор Меморіального музею В. Івасюка М. Лазарук. Ведучі С. Крючкова й Ю. Гавриляк запрошували на сцену виконавців А. Гуцул, Д. Пристайко, І. Костю, А. Ілащук, М. Нікорич, А. Гуменюка, В. Георгіян, Л. Порушник, О. Величко, дует у складі В. Кушнір та М. Туркевича, сестер Вікторію та Юлію Білінських, Л. Франків, В. Данилюка, М. Українець, В. Пенюка, О. Равлюк, шоу гурт «Вікторія». Лунали пісні В. Івасюка та інших авторів, народні твори. Свято завершилося виконанням «Червоної рути» також усіма присутніми.


жовтень

18

Мирослав Лазарук відзначив своє 60-річчя

60-річчя Мирослава Лазарука

13 жовтня 2016 року в ошатній органній залі Чернівецької обласної філармонії чернівчани та гості міста вітали з 60-річним ювілеєм Мирослава Лазарука — українського письменника, літературознавця, заслуженого діяча мистецтв України, директора Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка, редактора часопису «Буковинський журнал».

60-річчя Мирослава Лазарука

Благословив початок імпрези отець Валерій Сиротюк і побажав письменнику нових гарних творів у Божій благодаті.

Ведучі заходу — відомий український поет Василь Герасим’юк та кандидат філологічних наук, поетеса Світлана Кирилюк ознайомили присутніх з творчим шляхом письменника.

Мирослав Ярославович приймав щирі привітання від обласної влади, колег, родини та шанувальників його поетичного таланту.

60-річчя Мирослава Лазарука

Лунали вітання від добрих друзів ювіляра — академіка Георгія Філіпчука, народного артиста України Павла Дворського, володарки унікального сопрано Олени Урсуляк, органістки Світлани Бардаус, авторки-виконавиці Лариси Бережан та Валентини Чолкан, поетів Василя Васкана і Володимира Вознюка, професорів ЧНУ ім. Ю. Федьковича Богдана Мельничука та Лідії Ковалець.

60-річчя Мирослава Лазарука

Особливими подарунками стали — прем’єра пісні, яка написана на вірші Мирослава Лазарука «Ми — удвох» на музику композитора, заслуженого діяча мистецтв України Віктора Рурака у виконанні Уляни Миленко, студентки 5 курсу ЧНУ ім. Ю. Федьковича; зворушливе прочитання дитячої поезії дідуся Мирослава у виконанні онучок Євдокії та Анастасії Лазарук та презентація бібліографічного довідника бібліографічним відділом ЧОУНБ ім. М. Івасюка.

60-річчя Мирослава Лазарука

У ювілейний для поета рік світ побачили такі видання: книга прози «Ріка», поетична книга «Покуття», альманах «Рось», присвячений Миколі Вінграновському, та вірші для дітей «Абетка для Євдокійки».

І оці поетичні рядки з нової збірки Мирослава Лазарука «Покуття»: «Тобі, Україно моя, від найменшої зірки — до найбільшого соняшника» — є безсумнівним кредо письменника.


жовтень

18

Запрошення на XIII конкурс юних читців

Запрошуються школярі, студенти і всі шанувальники поетичного слова.

24 листопада 2016 року Меморіальний музей Володимира Івасюка і Обласна бібліотека для дітей за підтримки родини Івасюків-Павлюків та ТОВ «Буковина Солар 1» проводять XIII обласний конкурс юних читців у номінаціях:

Конкурс відбудеться в Обласній бібліотеці для дітей по вул. Шевченка, 29 о 14:00 годині.

Переможців та всіх учасників чекають призи та подарунки.

Заявки подавати до 22 листопада.

Довідки і консультації за телефонами: (0372) 52-21-23, (0372) 55-08-89.


жовтень

21

Історик Нестор Мизак «у родинному колі» музею Івасюка

Літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» з Нестором Мизаком

19 жовтня 2016 року літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка гостинно зустрічала доктора історичних наук, професора, автора багатьох книг про боротьбу ОУНУПА у циклі «За тебе, свята Україно!» Нестора Мизака.

Літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» з Нестором Мизаком

Народився Нестор Степанович на Тернопільщині у селі Гермаківка Борщівського району. Після закінчення середньої школи опанував професію токаря у Чернівецькому технічному училищі, працював і одночасно навчався на вечірньому відділенні історичного факультету ЧНУ. На межі 80–90-х років XX століття почав вивчати історію. Захистив кандидатську та докторські дисертації, нині є заступником декана з навчально-методичної роботи, професором кафедри релігієзнавства на філософсько-теологічному факультеті ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Вважає, що Україні потрібні історики-патріоти, які би весь час розповідали не щось так «відгалужено», а пов’язували це з життям. І тоді обов’язково буде позитивний результат.

Літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» з Нестором Мизаком

Працівниками музею спільно з земляками Нестора Степановича — відділом краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної наукової універсальної бібліотеки (завідуюча — Пайонк М. В.) — була підготовлена виставка «Для тебе, свята Україно», на якій представлені статті, публікації, добірка «Буковинського журналу».

Тернополяни шануючи свого поважного земляка передали грамоту вдячності Н. С. Мизаку, текст якої схвилював та зворушив шановного гостя.

Літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» з Нестором Мизаком

До книжкової частини виставки долучилися добрі друзі музею — науково-методичний відділ наукової бібліотеки ЧНУ ім. Ю. Федьковича (завідуюча Мурашевич Т. Д.). Зважаючи на численну кількість книг та публікацій, Тетяна Дем’янівна запропонувала допомогу — упорядкувати поважному професорові біо-бібліографічний покажчик, на який вже давно чекає студентська громада та викладацько-професорський склад університету.

Літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» з Нестором Мизаком

Нестор Степанович цікаво і доступно оповів присутнім про свою пошуково-дослідницьку роботу, про працю над 23-ма книгами із серії «За тебе, свята Україно!», про свої болі, переживання та знахідки.

Гостями заходу були отець Валерій Сиротюк, член обласного товариства політв’язнів та репресованих Дмитро Проданик, студенти БДМУ, співробітники університетської бібліотеки та інші. Отець Валерій репрезентував музеєві нову книгу Нестора Мизака у співавторстві з Андрієм Яремчуком «Два століття служіння богові і нації: УГКЦ на Буковині» про двохсотлітню історію розвитку Української греко-католицької церкви на Буковині і у Чернівцях зокрема.

Літературно-мистецька вітальня «У родинному колі» з Нестором Мизаком

Яскравою музичною сторінкою літературно-мистецької вітальні став виступ Івана Керницького, талановитого бандуриста та вокаліста, студента I курсу училища мистецтв ім. С. Воробкевича (клас викладача заслуженого працівника культури України О. М. Геник).


листопад

24

В гостях у музею Володимира Івасюка побував композитор Гамма Скупинський

Гамма Скупинський в гостях у музею

Свято музики і любові до краю відбулося 22 листопада 2016 року у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка.

Буковина радо вітала відомого композитора світового рівня Гамму Скупинського (США, Лос-Анджелес), автора музики до 35 фільмів з Джекі Чаном, 20 симфоній, 20 опер, 3 балетів та іншого.

Гамма Олександрович жив і творив у Чернівцях, працював у музичному училищі. Педагогічну діяльність поєднував із роботою у Чернівецькій обласній філармонії, куди його запросив Пінкус Фалік для співпраці з відомими колективами «Червона рута» і «Смерічка».

Гамма Скупинський в гостях у музею

Цієї днини у музеї було велелюдно. Мистця щиро вітали директор музею Мирослав Лазарук, викладачі та студенти ЧНУ ім. Ю. Федьковича — професор Тамара Марусик, доценти Вадим Лісовий, Іван Дерда, Олександр Залуцький, Ярина Вишпінська, Світлана Герегова; поетеса та перекладач Наталія Куконіна, фотохудожник Роман Островський, заслужений журналіст України, директор видавничого дому «Букрек» Дарина Туз-Максимець, гості з Одеського державного університету, колишній чернівчанин, а нині киянин, Олег Станков, який не бачив композитора майже 40 років, палкі шанувальники музичного мистецтва.

Гамма Скупинський в гостях у музею

Ініціювала захід та натхненно вела Ірина Бойчук, доцент, кандидат педагогічних наук, яка досліджує та популяризує творчість багатьох буковинських композиторів, таких як Сидор Воробкевич, Чіпріан Порумбеску, Володимир Івасюк, Гамма Скупинський. Саме за її наполегливості в досить короткий термін у знаному видавництві «Букрек» вийшло три нотних альбоми композитора: альбом фортепіанних п’єс «No Kid-ding Notebook», «Bukovina Duets» для фортепіано в чотири руки.

Гамма Скупинський в гостях у музею

Гість був дуже зворушений зустріччю зі своїм колишнім учнем — народним артистом України та заслуженим діячем мистецтв України Віктором Рураком; звучанням власних мелодій із нотних збірок «Буковинські танці» та «Буковинські дуети» у виконанні студентів та викладачів кафедри музики ЧНУ ім. Ю. Федьковича Вадима Лісового, сестер Білінських — Вікторії та Юлії, Ярини Вишпінської, Олени Кнігініцької, Богдана Трояна та вихованця музичної школи №2 Михайла Райляну зі своєю мамою. Звучали пісні «Крута гора» та «Чому цвіте троянда» у виконанні заслуженого артиста України Івана Дерди та Христини і Ярослава Гавянець.

Гамма Скупинський в гостях у музею

Зворушливим, відвертим і переконливим було слово і самого Маестро: «Дуже вдячний, що ви мене не забули. Ви — моя сім’я! Вдячний за серйозне ставлення до моєї творчості співакам, симфонічному та камерному оркестрам. В Америці є великий інтерес до світової культури. Буковинська музика — це громада. Адже буковинська музика — своєрідна. І я вважав, що світ повинен знати і чути цю музику».

Болісно і трепетно лунали спогади Гамми Скупинського про однодумця Володимира Івасюка, з яким приятелював. З цікавістю оглядав музейну експозицію. Вважає, що загибель Володимира Івасюка — втрата для світової культури навіки. Але творча спадщина, яку встиг залишити по собі композитор — також навіки.

Гамма Скупинський в гостях у музею

Рояль Володимира Івасюка дарував присутнім мелодії Володі. «Відлуння твоїх кроків» з Шопенівським настроєм слухали усі присутні, затамувавши подих, коли легко і невимушено грав професор Гамма Скупинський.

І справді, як сказав народний артист України Павло Дворський: «Як добре, що рідні сини повертаються на Буковину!»

Буковина завжди радіє своїм синам, які повертаються з далеких доріг поклонитися рідним порогам, дорогам, вдихнути свіжого буковинського, такого рідного і дорогого, повітря. Радів зустрічі з Буковиною та буковинцями і Гамма Скупинський, який проживає нині у далекому Лос-Анджелесі.


грудень

1

Відбувся XIII обласний конкурс юних читців

XIII обласний конкурс юних читців

24 листопада 2016 року в Обласній бібліотеці для дітей спільно з Меморіальним музеєм Володимира Івасюка відбувся ХІІІ обласний конкурс юних читців, який проводився з нагоди 99-ї річниці від дня народження письменника Михайла Івасюка. Цьогорічний конкурс вразив чисельністю учасників, їх було понад 60. Варто зауважити, що до Чернівців завітали учні з загальноосвітніх шкіл, гімназій міста Вижниці, Сторожинецького, Глибоцького, Кіцманського, Вижницького та Герцаївського районів. Для участі у конкурсі діти готувалися дуже ретельно: підбирали до виступу вбрання, музичне оформлення, малювали малюнки.

XIII обласний конкурс юних читців

Оцінювало юних конкурсантів професійне журі, у складі голови — письменника, редактора «Буковинського журналу», директора Меморіального музею Володимира Івасюка Мирослава Лазарука, Михайла Павлюка — кандидата політичних наук, доцента кафедри міжнародних відносин, онука Михайла Івасюка, актриси Чернівецького обласного академічного музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської Христини Зборлюкової, ведучої радіопередач Чернівецької обласної державної телерадіокомпанії «Буковина» Марії Андроник та заступника директора з наукової роботи обласної бібліотеки для дітей Ірини Рудої.

XIII обласний конкурс юних читців

Традиційно читці змагались у двох номінаціях: виконання поезій Михайла Івасюка із книги «Елегії для сина» та виконання віршів-посвят Володимиру Івасюкові.

XIII обласний конкурс юних читців

Перше місце ХІІІ конкурсу в номінації виконання віршів із книги М. Івасюка «Елегії для сина» посіла Манєскул Наталія, учениця 8 класу ЗОШ с. Михальча Сторожинецького району, яка продекламувала «Елегії» Михайла Івасюка. Зачарували глядачів і членів журі фрагменти віршів Михайла Івасюка із елементами біографії В. Івасюка у виконанні Бомпи Лоредани, учениці 9 класу та Андрія Жара, учня 11 класу ЗОШ с. Петрашівка Герцаївського району, які зайняли II місце. III місце присудили Стрежак Анні-Крістіні, учениці 9-Б класу ЗОШ №4 м. Чернівці, яка теж не вперше бере участь у цьому конкурсі.

XIII обласний конкурс юних читців

Учні 10-го класу с. Шилівці Хотинського р-ну Данилко Анастасія та Подря Ростислав вразили усіх присутніх діалогом Софії Ротару і Назарія Яремчука про В. Івасюка і достойно стали переможцями конкурсу юних читців у номінації «Вірші-посвяти Володимиру Івасюку». Друге місце зайняла Кулька Софія, учениця 9-Б класу Лужанського ЗНЗ Кіцманського р-ну із презентацією біографії В. Івасюка. Макарук Анна, учениця 6-В класу гімназії №1 м. Чернівці презентувала вірш Галини Тарасюк «Осінь, жовтень, кленів багаття…» і отримала III місце.

XIII обласний конкурс юних читців

Особливими відзнаками за активну участь у конкурсі та популяризацію творчості Михайла та Володимира Івасюків були нагороджені: учениця 3 класу ЗОШ №40 м. Чернівці Радиш Марія-Віталіна і бібліотекар с. Просіка Глибоцького р-ну Зегря Родіка Георгіївна, яка декламувала власний вірш-посвяту В. Івасюку «Соло кленового листка».

XIII обласний конкурс юних читців

Приємним сюрпризом для юних читців стали подарунки та відзнаки від гостей конкурсу — письменниці, журналіста, громадського діяча, перекладача Тетяни Винник та директора видавничого дому «Букрек» Дарини Максимець. Переможці отримали від Тетяни Винник дитячу книгу «Відлуння нашої хати» із дарчим написом від авторки. Також письменниця презентувала присутнім пригодницький журнал для дітей «Крилаті», головним редактором якого вона є. Учасники конкурсу, школярі 3–4-х класів, отримали його у подарунок від неї.

XIII обласний конкурс юних читців

Дарина Максимець також відзначила найяскравіших читців, подарувавши книги З. Мензатюк «Дива українських храмів». Книги у подарунок від генерального директора «Букреку» отримало і поважне журі. Видавничий дім «Букрек» є постійним спонсором конкурсу. Також конкурс проходив за підтримки родини Івасюків-Павлюків та ТОВ «Буковина Солар 1». Юні читці показали достойний рівень виконання віршів-посвят. Всі конкурсанти отримали дипломи та книги у подарунок.


грудень

1

Відзначили день народження Михайла Івасюка

День народження Михайла Івасюка

25 листопада 2016 року виповнилося би 99 років від дня народження видатного українського письменника, громадського діяча, фольклориста, викладача Михайла Григоровича Івасюка.

Відбулося покладання квітів до місця вічного спочинку Михайла та Софії Івасюків. Земний уклін письменнику склали директор музею Мирослав Лазарук, письменники Віктор Косяченко та Володимир Вознюк, онук М. Г. Івасюка Михайло Павлюк, студенти філологічного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича та працівники ЧОУНБ ім. М. Г. Івасюка.

День народження Михайла Івасюка

А о 13 годині цієї ж днини у літературно-мистецькій вітальні музею «У родинному колі» відбулася зустріч з колективом Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Г. Івасюка на чолі з заступником М. М. Довгань, колишнім директором А. С. Іваницькою, яка працює у бібліотеці 36 років.

Бібліотека функціонує з 8 вересня 1940 року. А у 1998 році рішенням №843 Кабінету міністрів України від 08.06.1998 року Чернівецькій обласній універсальній науковій бібліотеці присвоєно ім’я Михайла Григоровича Івасюка.

День народження Михайла Івасюка

На сьогодні інформаційний ресурс обласної наукової бібліотеки складає понад 605 тисяч одиниць документів на традиційних та електронних носіях, 37,7 тисяч одиниць періодичних видань. Щорічно обласна книгозбірня Буковини обслуговує понад 35 тисяч користувачів, до послуг яких надаються читальні зали, нові електронні бази даних, широкий асортимент додаткових платних послуг. Для відвідувачів у бібліотеці працює 14 відділів: відділ інформування фондів, сектор обмінного фонду, відділ каталогізування; відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів; сектор депозитарного зберігання рідкісних та цінних книг; відділ документів іноземними мовами; відділ мистецтв; відділ краєзнавства; відділ документів із економічних, технічних та природничих наук; відділ обслуговування користувачів; відділ абонемента; відділ наукової інформації та бібліографії; редакційно-видавничий відділ; відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів; сектор Інтернет-центру та філія по обслуговуванню юнацтва.

День народження Михайла Івасюка

Директорами бібліотеки були Дудко Федір Микитович, Калениченко Володимир Федорович, Ярошенко Іван Іванович, Іваницька Антоніна Семенівна. Нині закладом керує молода, креативна Наталія Миколаївна Філяк.

Працівниками музею спільно з краєзнавчим відділом ЧОУНБ ім. М. Г. Івасюка підготовлена книжкова виставка «Мистецтво жити серцем», на якій представлені книги, видані бібліотекою. Гості музею також мали можливість переглянути слайд-шоу «Літопис у світлинах» із фотоальбомів родини Івасюків.

День народження Михайла Івасюка

Своїми спогадами про Михайла Григоровича поділилися директор музею М. Я. Лазарук, А. С. Іваницька, румунський письменник та перекладач М. С. Лютик, учень М. Г. Івасюка В. О. Вознюк, директор Видавничого дому «Букрек» Д. С. Туз-Максимець, українська письменниця, головний редактор дитячого журналу «Крилаті» Тетяна Винник.

Усіх присутніх зворушив виступ переможців ХІІІ обласного конкурсу юних читців у номінації виконання віршів Михайла Івасюка зі збірки-посвяти «Елегії для сина» — Лоредани Бомпи та Андрія Жара, учнів ЗОШ с. Петрашівка Герцаївського району; володарки спеціальної відзнаки від видавництва «Букрек» Христини Ямбор, учениці ЗОШ №6 м. Чернівці.


грудень

17

День Миколая для дітей у музеї Володимира Івасюка

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

Вперше у Меморіальному музеї Володимира Івасюка 15 грудня 2016 року відбувся захід «Миколаю, Миколаю! Я на тебе так чекаю!», на який завітали дітки з Чернівецького обласного притулку. У колишній оселі родини Івасюків вихованці ознайомилися із життєвим і творчим шляхом письменника Михайла Григоровича й композитора, автора славнозвісної «Червоної рути» Володимира Івасюка, яку наприкінці свята виконали усі учасники та маленькі гості музею.

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

До благодійної акції долучилося чимало небайдужих і щирих людей, які побажали залишитися невідомими, відвідувачі музею, підприємці, голова товариства українських студентів-католиків «Обнова» Ірина Заяць, голова Асоціації ділових жінок Буковини, директор видавничого дому «Букрек» Дарина Туз-Максимець. Саме завдяки Дарині Степанівні бібліотека притулку поповнилася чудовими виданнями і кожна дитина отримала яскраві книжкові подарунки. Керівник вокальної студії «Шарм» Центрального палацу культури м. Чернівці Людмила Кірнадз зі своїми вихованками Катериною Бовкун та Емілією Кусяк подарували святковий настрій своїми радісними й запальними піснями «Хуртовини» й «Свято Миколая вже прийшло до нас». Під час виконання цих пісень діти водили хороводи, танцювали й тішилися чудовим дійством.

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

Студенти педагогічного коледжу ЧНУ імені Юрія Федьковича I–III курсів Микола Євдощак, Данієла Твердохліб, Діана Мілован, Ліана Орловська, Софія Склярюк під керівництвом викладача німецької мови та методики її викладання Тетяни Сергіївни Головатої підготували чимало цікавих загадок, пізнавальних та рухливих ігор. Присутні мали змогу почути одну з улюблених пісень Володимира Івасюка «Тихесенький вечір» українською та німецькою мовами у виконанні студентів вищезгаданого коледжу: Людмили Рапатої, Юлії Стефанчук, Сніжани Боднарюк, Олени Миронюк та Олександра Поп’юка.

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

На гостини до музею з подарунками завітав сивобородий, у довгій золотистій накидці Святий Миколай — улюбленець українських дітей. Очі й душі дітей світилися від щастя, коли побачили поважного гостя, який по-справжньому творить добрі справи. Святий Миколай-Чудотворець спілкувався з дітками і, сподіваємося, здійснив хоча би найменші їх мрії — подарував малечі чимало солодощів та цікавинок, серед яких були і розмальовки, альбоми для малювання, двосторонні олівці, книги з віршами, ліхтарики для хлопчиків, для дівчаток кольорові гумки та шпильки для волосся, аби ручки й ніжки завжди були в теплі — рукавички й шкарпетки.

День Миколая для дітей з Чернівецького притулку

Справді, світ не без добрих людей. Співробітники музею Володимира Івасюка вельми вдячні усім, хто відкрив своє серце і допоміг створити веселе свято для вихованців з Чернівецького притулку для дітей. Адже, як писала Ліна Костенко: «Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом!» Залишається лише побажати, щоби наші душі і серця завжди були світлими і добрими, і кожен мав змогу подарувати таким діткам хоча би крихітку своєї уваги!