Естрадні пісні

Візьми з собою мою пісню —
Я в неї щастя наспівав.

Мила моя

Вперше звучить «Мила моя»

Пісня «Мила моя» була першою з тих, що згодом принесли славу не тільки молодому композитору, а й усій українській музиці. Її новизну відчули відразу. Відтоді пісні Володимира Івасюка лунали від Карпат до Владивостока й приносили радість всім, хто їх слухав.

Вперше ж цю пісню, яку більше знаємо під назвою «Я піду в далекі гори», автор сам виконав у популярній телепередачі «Камертон доброго настрою» у жовтні 1968 року. Він тоді був солістом ВІА «Карпати», яким керував талановитий музика Валерій Громцев. Восени 1969 року пісню виконала добре відома на той час українська співачка Лідія Відаш.

Учасники подорожі в гори

А історія пісні «Мила моя» починалась так просто, як і повинна була починатися. Володимир разом з друзями часто збирав рюкзак і їхав поїздом до Вижниці чи до Яремчі, а потім — в гори. Цього разу було так: приїхали вони всі разом у Ясиню Закарпатської області, щоб піднятися на гірську вершину, зупинилися в притулку «Едельвейс». На ранок піднявся страшний вітер, несподівано пішов сніг. Думали — варто підніматися на гору чи ні? Але зламалися лижі… Поверталися до Чернівців. І в поїзді Володя вперше заспівав пісню «Мила моя». Слова були записані на коробках з-під цигарок.

Мелодія ж була створена раніше — влітку 1968 року і зовсім не в горах, а в селі Біляївка Одеської області. Тут працювали буковинські школярі на збиранні ранніх овочів і фруктів, підв’язували виноград. У студентів медінституту теж були канікули, тож Володимир поїхав з групою, яку очолювала його мати Софія Іванівна. Пишучи батькові детального листа про своє перебування в Біляївці, він зазначає дуже коротко: «Часом збираю хлопців, беру гітару і — співаємо до сну. Записав дві мелодії, які мені здаються цікавими». Одна з них — майбутня пісня «Мила моя».

Існує ще одна деталь — зізнання самого композитора: «Ця пісня була написана під впливом якогось неясного образу, хоч я й відчував, що цей образ існує насправді. Під час запису я почав усвідомлювати, що той далекий туман, для якого я писав цю пісню, набуває конкретної форми й перетворюється на тебе, Ніно. Хоч це й дивно, але це так. Я зрозумів, що ця пісня написана під твоїм впливом і по праву вона має бути твоєю».

Запис зроблено на власноруч виготовлений альбом, який Івасюк подарував асистенту звукорежисера Чернівецького телебачення Ніні Щербаковій. Є в альбомі й автограф пісні «Мила моя», а також «Червоної рути», «Водограю», «Відлуння твоїх кроків». Ветерани телебачення стверджують, що слова «перша скрипка — біла лебідка» також присвячені Ніні. Володимир був у неї закоханий і не крився від друзів зі своїми почуттями. І вилив їх у гарну пісню, яку ми любимо й сьогодні.

Мила моя

вірш: Володимир Івасюк

музика: Володимир Івасюк

1968

Я піду в далекі гори
У вечірнюю годину
І попрошу вітра зворів,
Щоб не спав, не спав до днини.

Щоб летів на вільних крилах
У широкі полонини
І приніс до ранку квіти,
Що так люблять очі сині.

Приспів:

Мила моя, люба моя,
Квіте ясен цвіт,
Я несу в очах до тебе
Весь блакитний світ.

Я несу в устах цілунки,
Радісні пісні,
А в руках несу я ласку
Й квіти весняні.

Якщо ж вітер полетіти
В полонини не захоче,
Все одно знайду я квіти,
Що так люблять сині очі.

Перейду я бистрі ріки
І піднімусь аж за хмари,
І шляхи мені покажуть
Твоя врода, твої чари.

Приспів.